Jdi na obsah Jdi na menu
 


1. Tip vozu

12. 12. 2011

 

TIP VOZU: spočivá to v tom zda potřebujeme vůz pro sportovní učeli nebo spiše bezpečny rodinny vůz nebo si chcete uživat pořadně terenní jízu a od toho se poté odvíjí zda vuz bude sedan,offroad,SUV,PickUp atd. Ja se Vám pokusím přiblížit o co se vlastně jedná:

 

Offroad
Offroad
Offroad je označení terénních automobilů, ketré se vyznačují zvýšenou světlou výškou, samozřejmostí je pohon 4×4 spojená s robustní konstrukcí rámu i karoserie. Ta může být otevřená i uzavřená. Skutečné offroady (nepleťme si je s SUV!) patří do velmi těžkého terénu, pro který jsou uzpůsobeny tak, aby zvládali prudké stoupání i klesání, bahnité svahy i vodu. Mezi nejznámější automobily kategorie offroad patří Mitsubishi Pajero, Nissan Patrol, Land Rover, Hummer.
suv
SUV
Zkratka SUV vznikla z anglického Sport Utility Vehikle, v doslovném překladu to znamená sportovní užitkové vozidlo. Automobily typu SUV často lákají k výletu mimo silnice a pro tento případ jsou většinou vybavena pohonem 4×4. Nejedná se však o plnohodnotné terénní vozy. Často jsou robustní konstrukce, tím pádem mají větší spotřebu a emise. Na druhou stranu poskytují ohromný vnitřní prostor, možnost využití výhod pohonu všech čtyř kol, a díky vysokému posazu také větší pocit bezpečí. Jako příklad lze uvést Mitsubishi Outlander, Fiat Panda 4×4, Škodu Yeti.
PickUp
PickUp (Pick-up)
Pick-up je užitkový vůz s uzavřenou kabinou a odděleným prostorem pro náklad. Nákladový prostor může být zakrytý plachtou nebo pevnou nástavbou. Mezi pick-upy lze zařadit automobily odvozené od modelových sourozenců různých kategorií, od offroadů (Nissan PickUp, Mitsubishi L200) po malé vozy (Škoda PickUp, Seat Inca apod.).
hatchback
Hatchback
Anglické slovo hatchback označuje automobily obvykle v tří, nebo pěti dveřovém provedení. Mají dvouprostorovou karoserii s výklopnou zádí. Součástí zadních (pátých) dveří je i zadní okno, které se otvírá spolu s dveřmi. Vzniká tak pohodlný přístup do zavazadelníku. Typické příklady těchto vozů jsou Škoda Fabia, Ford Fiesta, Fiat Grande Punto nebo Renault Clio.
Granturismo
Gran Turismo
Vozy kategorie Gran Turismo (tedy GT), se těší velké oblibě především v posledních letech a zastiňují tak klasická kupé, kterým se velmi podobají. Charakteristika GT je prakticky stejná jako u kategorie kupé, jedná se však o jakýsi hybrid s třídveřovým hatchbackem, se kterým jsou tyto vozy také obvykle zaměňovány. Hlavní rozdíl oproti kupé je v pozvolnějším klesání zádě, větším pohodlí na zadních sedadlech a vozy GT jsou často zaměřeny spíše na pohodlí, než na výkon. Sportovní jízdní vlastnosti však zůstávají mezi prioritami těchto vozů. Nejlepším příkladem vozů této kategorie je Alfa Romeo Brera, nebo třídveřový Fiat Stilo.
kupé
Coupe (Kupé)
Kupé je kategorie sportovních až supersportovních vozů s uzavřenou dvoudveřovou karoserií, pevnou střechou a pozvolna se svažující zádí. Automobily kupé mohou mít jednu nebo dvě řady sedadel. V poslední době se objevilo několik sportovních sedanů, které svým designem sice kupé připomínají (a výrobci jsou často označovány jako čtyřdveřové kupé), ale toto označení je mylné, jedná se opravdu o čtyřdveřové sportovní sedany. Název kupé je vyhrazen striktně dvoudveřovým vozům.
Targa
Targa
Targa spadá do kategorie sportovních automobilů. Je jakýmsi kompromisem mezi kupé a kabrioletem, kdy je hodní část pevné střechy vozu odnímatelná. Z důvodu zachování nezbytné torzní tuhosti automobilu bývá v některých případech zachován tenký pruh střechy. Tento typ karoserie proslavila především automobilka Porsche a její model 911. Velké popularitě se tento druh automobilů těší v USA, kde je znám pod přezdívkou T-tops. Pro nás bude ale zřejmě nejznámější targou Honda CRX, nebo některé modely Ferrari z přelomu 80. a 90. let.
Tudor
Tudor
Automobily typu tudor v dnešní době nepatří, zajména pro oblibu hatchbacků, mezi běžně vyráběné automobily, navíc jsou obvykle zaměňovány za sedan, nebo dokonce kupé, protože název tudor, který vznikl z "Two door saloon" již téměř zanikl. Charakteristika tudoru je stejná, jako u sedanu, tedy stupňovitá zadní část a oddělený zavazadlový prostor. Liší se však jediným párem dveří. Z historie můžeme vyzdvihnout český tudor Škoda 1000MBX, z dnešní produkce např. Subaru Impreza, Honda Civic Coupé, Nissan Skyline R32-34, nebo dokonce Ferrari 612 a Mercedes CL.
sedan
Sedan
Pod názvem sedan známe automobily s uzavřenou, čtyřdveřovou a zpravidla pětimístnou karoserií. Záď sedanu je stupňovitá a zavazadlový prostor je od prostoru pro cestující zcela oddělen. Mezi typické sedany patří například Volkswagen Passat, Peugeot 607 apod. Některé sportovní sedany mohou být zaměňovány za kupé (jedná se však o nesprávné označení), nebo za liftback, který se odlišuje vzhůru výklopnou zadní stěnou (např. Škoda Octavia).
Liftback
Liftback
Anglické slovo liftback označuje automobily obvykle v dvou, nebo čtyř dveřovém provedení, se stupňovitou zádí. Ve srovnání s hatchbackem se záď svažuje pomaleji a připomínají tak spíše sedany. Součástí zadních (pátých) dveří je i zadní okno, které se otvírá spolu s dveřmi. Vzniká tak pohodlný přístup do zavazadelníku. Typické příklady těchto vozů jsou Škoda Octavia, Renault Laguna, Toyota Avensis, Ford Mondeo. Mezi liftbacky patří také nová Škoda Superb se systémem otevíraní pátých dveří Twindoor.
Limuzína
Limuzína
Limuzína je kategorie vozů s uzavřenou čtyřdveřovou karoserií a stupňovitou zádí. Za limuzíny lze považovat i některé druhy sedanů, se kterými mají limuzíny mnoho společných vlastností (např. oddělený vnitřní prostor). Klasické limuzíny mají navíc oddělený prostor mezi řidičem a cestujícími na zadních sedadlech. Typické příklady limuzín jsou Bentley, Lincoln, Rolls Royce a další.
Pullman
Pullman
Vozy pullman jsou snad nejluxusnějšímy vozy které brázdí silnice po celém světě. Často bývají považovány za limuzíny a v podstatě se od nich liší v jediné věci - v prodloužené karoserii s obrovským prostorem pro dva a více cestujících. Všechny ostatní parametry jsou shodné. Výbava těchto vozů bývá neuvěřitelně luxusní, objevují se například domácí kina, chladící boxy atd. Vozy typu pullman běžně vyrábí pouze Lincoln, často však bývají upravovány vozy Mercedes, nebo také Lancia (Stola S85).
Landaulet
Landaulet
Landaulety patří mezi vůbec nejluxusnější automobily a velké oblibě se těší hlavně v arabských státech. V podstatě se jedná o limuzínu, vůz se však liší stahovací střechou v zadní části. Landaulet patří do kategorie vozů s uzavřenou čtyřdveřovou karoserií a stupňovitou zádí s odděleným prostorem mezi řidičem a cestujícími na zadních sedadlech. Na výrobu landauletů se v současnosti žádná automobilka nespecializuje, většinou se jedná o upravené vozy Mercedes, Maybach apod.
kombi
Kombi
Jméno kombi označuje osobní automobily s velkým zavazadlovým prostorem umožňujícím přepravu rozměrnějších nákladů. Tyto automobily se vyznačují prodlouženou karoserií bez svažující se zádí, umožňují dobrý přístup do zavazadlového prostoru, mají dobrou variabilitu vnitřního prostoru a zvýšenou užitkovou hmotnost. Jsou často odvozeny od karoserie typu hatchback či sedan. Typické příklady těchto vozů jsou Škoda Fabia Combi, Ford Focus Combi, Fiat Stilo Multiwagon a mnoho dalších.
Kabriolet
Kabriolet
Kabriolet je typ automobilu, který má dvoudveřovou karoserii, stahovací nebo odnímatelnou střechu. Díky rozvoji moderní techniky začaly být oblíbené vozy CC, tedy Coupé-Cabrio, které mají pevnou skládací střechu. Na rozdíl od roadsterů má kabriolet čtyři místa pro cestující. Většinou jsou však místa na zadních sedadlech pouze nouzová a lze je využít maximálně k přepravě dětí, nebo na krátké vzdálenosti. Typické příklady kabrioletů jsou Peugeot 206CC, BMW řady 3 Cabrio, AUDI A4 Cabrio nebo Volkswagen Eos.
Spider
Spider
Spider, často označovaný také jako roadster, je otevřený automobil, který má dvoudveřovou karoserii se stahovací nebo odnímatelnou střechou. Často bývá zaměňován za kabriolet, liší se však tím, že má jen dvě místa pro cestující, nejčastěji umístěná těsně před zadní nápravou. Nejčastěji můžete potkat spidery jako jsou Audi TT Roadster, Mazda MX-5 Roadster, nebo Fiat Barchetta.
MPV
MPV
Zkratka MPV vznikla z anglického Multi-Purpose Vehicle tedy, více účelové vozidlo. V Severní Americe se můžete setkat s označením Minivan. Příkladem velkoprostorových automobilů můžou být vozy Ford C-MAX, Mazda MPV, Škoda Roomster. Automobily MPV jsou určeny pro přepravu osob i nákladu. Vyznačují se uzavřenou pětidveřovou karoserií, postavenou na podvozku osobního automobilu. Stavba automobilu je znatelně vyšší než u běžného osobního vozu. Karoserie je prostorná, vhodná pro přepravu pěti i více osob.
Van

Van
Tato kategorie automobilů se lehce překrývá s MPV. Vozy skupiny Van jsou však většinou prostornější, především proto, že jsou to v podstatě osobní verze odvozené od užitkových automobilů. Jedná se v podstatě o jakýsi spojovací článek mezi MPV a Mikrobusy. Typický Van je třeba Fiat Scudo, Citroen Jumpy nebo Volkswagen Sharan.

 

 

 

zroj:http://ludeco.blog.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář